Domowe studio nagraniowe

Dla osób, które uwielbiają tworzyć muzykę, domowe studio nagraniowe jest jednym z największych marzeń. Jednak od razu zdamy sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę nie lada wyzwanie. Co musimy zrobić, aby zrealizować to, co niedawno mogło się wydawać mrzonkami i nagrać swoją płytę nie wychodząc nawet z naszego mieszkania?

Pomieszczenie

Domowe studio musi mieć swoje miejsce w naszym domu. Dlatego nasze planowanie powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego pomieszczania. Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań lub zaleceń dotyczących tej kwestii. Wielkość pokoju powinniśmy dostosować do tego, co chce w nim umieścić i jak duża powierzchnia da nam wolność artystyczną.

Znacznie ważniejsze jest to, aby zapewnić możliwie najlepszą jakość dźwięku w pomieszczeniu. Podstawą jest to, aby wyciszyć ściany i sufit, czyli sprawić, aby były one dźwiękochłonne. Bez tego nasze nagrania mogą być znacznie niższej jakości. Nieważne czy chodzi o echo, drgania, czy odgłosy z zewnątrz — naprawdę będą to czynniki, które zaszkodzą naszej nowej drodze tworzenia.

Komputer i inne

Skoro mamy już to pomieszczenie, które będzie naszym studiem, czas na zakup odpowiedniego komputera z dedykowanym oprogramowaniem, pozwalającym nam na odtwarzanie, nagrywanie i edycje muzyki. CO do samej specyfikacji komputera, musimy pamiętać o tym, aby miał on wielordzeniowy procesor oraz bardzo pojemny dysk twardy, który będzie wystarczająco pojemny, aby można było na nim zapisać wiele gigabajtów danych o wysokiej jakości.

Mikrofony i…

Żadna muzyka nie będzie nagrana i edytowana bez dobrych mikrofonów, mikserów i słuchawek. Pierwszy z nich pozwoli nam na rejestracje dowolnych linii melodycznych oraz wokalnych. Następnie przejdziemy do edycji, niemożliwej bez miksera. Przy jego pomocy, nie tylko zmienimy każdy element nagrania, ale także dodamy najróżniejsze efekty czy wyciszymy to, co nam się nie podoba. Jeżeli chodzi o słuchawki, pozwolą nam one na odsłuchanie wciąż powstającego dzieła, ale też wyciszy wszystko, co na zewnątrz, gdy je założymy.

Podsumowanie

Dla wielu z nas, niebędących aż takimi fanami tworzenia muzyki, studio nagraniowe wydaje się wyłącznie kaprysem. Inni marzą o zrealizowaniu swojego pierwszego utworu, w zaciszu domowym i jak sami widzimy, kiedy wiemy, czego potrzebujemy, wcale nie musi to być takie trudne. Wystarczy trochę organizacji, nieco gotówki i kto wie: może to wy będziecie nowymi gwiazdami estrady?