Jak wybrać gitarę basową?

wybór gitary basowej

Każdy z nas na pewno kiedyś chciał nauczyć się grać na pewnym instrumencie. Niektórzy próbują z pianinem, a jeszcze inni z wszelkiej maści gitarami. Ostatnio da się zauważyć rosnącą popularność jednego, konkretnego typu gitary, a mianowicie klasycznego basu. Zapewne skoro czytacie ten artykuł, wy także chcecie zakupić swój własny instrument! Dziś postaramy się przekazać wam kilka rad w związku z tą poważną decyzją.

Co jest ważne?

struny w gitarze basowejPrzy kupnie gitary basowej, musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki, którymi są: długość skali oraz ilość strun. Przy modelach bardzo klasycznych znajdziemy zaledwie cztery struny, jednak w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi wersja pięciostrunowa! Jednak jeżeli nigdy nie mierzyliśmy się z takim sprzętem lepiej pozostać przy klasycznym modelu. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności będziemy mogli poszaleć i spróbować większą ilość, aby wyrażać siebie w nocy, lepszy sposób.

Wygoda skali

Długość skali ma znaczenie, zwłaszcza kiedy mamy drobne dłonie. Klasycznym wymiarem w czterostrunowej gitarze jest 34 cale. Jednak jeżeli po spróbowaniu będziemy odczuwać pewien dyskomfort, w związku z brakiem wygody, będziemy mogli sprawdzić bas o krótszej nawet o 4 cale skali. Wszystko dla waszej wygody! Nie bójmy się próbować i ogrywać instrumentu, gdyż żaden film lub nagranie nie zastąpi nam naszego ucha i nie wskaże czy jego brzmienie nam się podoba. Oczywiście zasięgnięcie opinii na forach, czy grupach nie zaszkodzi!

Stan techniczny

Ocena odpowiedniego instrumentu powinna zacząć się od ogólnego wyglądu.stan techniczny basu  Szukajmy pęknięć i zarysowań, sprawdźmy stan progów czy nawet grubość strun! Słabej jakości progi będą po chwili do wymiany (kolejny koszt), natomiast zbyt cienkie strony mogą po chwili pęknąć. Instrument trzeba zawsze sprawdzić osobiście, poprzez zagranie kilku dźwięków. Tylko tak stwierdzimy czy wszystko jest w porządku.

Podsumowanie

Skoro kupiliście już swój ukochany bas, nie pozostaje wam nic innego, jak ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć! Tylko tak uda się wam osiągnąć absolutną perfekcję w grze na waszym instrumencie! Gwarantujemy wam, że gdy wkręcicie się w waszą nową pasję, już nikt nie zatrzyma was w osiągnięciu sukcesu!