Najważniejsze akcesoria do gitary

gitara klasyczna

Zapewne wielu z was w swoim życiu miało styczność z najróżniejszymi instrumentami strunowymi, a najczęściej spotykanym z nich jest gitara akustyczna. Kto przecież nigdy nie nawet nie spróbował na niej grać? Ten, kto jednak utrzymał swoją pasję wie, że sama gitara to jedno, ale tutaj dużą rolę odgrywają wszelakie akcesoria do niej, pomagające nam w odpowiedniej grze. O czym mowa? Przekonajmy się!

Kostka do gry

Przede wszystkim, zaczniemy od bezapelacyjnie najpopularniejszej pomocy dla każdego z domorosłych muzyków! O czym mowa? Oczywiście o piórku, które często jest też nazywane kostką. Zastępuje ona nasze palce przy szarpaniu strun. Ich kształt oraz grubość bywa naprawdę różna i dostosowana jest do potrzeb muzyka. Nie jest to jednak tylko kwestia preferencji, gdyż te cechy wpływają w bezpośredni sposób na barwę dźwięku. Na samym początku lepiej jednak wybrać coś cienkiego, gdyż pozwoli to nam na granie tego, co zechcemy.

granie z kostką

Stroiki

Skoro już mówimy o gitarach, to dość oczywiste jest to, że potrzeba ją nastroić. Mamy do dyspozycji dwie możliwości. Możemy to zrobić przy pomocy kamertonu widełkowego lub elektronicznego stroika. Pierwszy z nich działa na dość prostej zasadzie. Po wprawieniu go w drgania wydaje on dźwięk A o częstotliwości około 440 Hz, będący tym samym, jaki wydaje najcieńsza struna gitary na progu piątym. Natomiast drugi z nich działa na zasadzie porównywania dźwięków wydawanych przez urządzenie z tymi, które wydaje gitara.gra na gitarze

Kapodaster

Ostatnim z dziś omówionych akcesoriów ułatwiających naszą grę na gitarze będzie tzw. kapodaster. To bardzo pomocny przedmiot w momencie, kiedy pragniemy rozbudować samą grę o wokal, a niekoniecznie radzimy sobie z jednoczesnym utrzymaniem tonacji. Właśnie wtedy, ten mały niepozorny przedmiot jest jak pomocna ręka i poprzez przyciskanie wszystkich stron na danym progu osiągamy odpowiednio wyższe akordy!

Podsumowanie

Gitara gitarą, ale warto pamiętać o tym, że dzięki pewnym trikom i akcesoriom możemy grać jeszcze lepiej. Oczywiście nie wspominaliśmy dziś o tak przydatnych przedmiotach, jak korbka, wszelkie stojaki czy metronomy. Dlaczego? Powód jest prosty – to temat na kolejny artykuł!